Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sigurimi, problem për mërgimtarët

NULL NULL
07.05.2015 08:46
Pagesa e sigurimit kufitar mbetet shqetësim për bashkëatdhetarët. Për këtë çështe, edhe ministri i Diasporës, Valon Murati, ka kërkuar gjetjen e një zgjidhjeje kalimtare deri më 1 korrik.

Pagesa e sigurimit kufitar vazhdon të mbetet shqetësimi kryesor i mërgimtarëve me rastin e vizitave të tyre në vendlindje.

Për këtë problematikë ministri i Diasporës, Valon Murati, ka kërkuar gjetjen e një zgjidhjeje kalimtare deri më 1 korrik, derisa Kosova të bëhet pjesë e OKB-së.

Ndërkaq, kryeministri Isa Mustafa është zotuar se javën tjetër, së bashku me disa ministra, do ta shikojnë mundësinë e rregullimit të kësaj çështjeje.

Nga ana tjetër, ministrja e Dialogut, Edita Tahiri, ka theksuar se Kosova  është duke tentuar ta bëjë një zgjidhje për këtë çështje në procesin e dialogut në Bruksel, raporton Epoka e re.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.