14:00, 6 Dhjetor 2019

Kur hahen në moderim, makaronat mund të jenë pjesë e një diete të shëndetshme. Makaronat me grurë mund të jenë një zgjedhje më e mirë për shumë njerëz.

Sidoqoftë, është e rëndësishme se çfarë lloji zgjidhni, njofton Klan Kosova.

Kaloritë mund të rritet kur ju shtoni salca me kalori të lartë si ato me bazë kremi dhe djathërat. Nëse shihni që pesha juaj është më e madhe atëherë në vend të tyre shtoni vajin e ullirit të shëndetshëm, disa barishte të freskëta ose disa nga perimet tuaja të preferuara.

Ju gjithashtu mund t’i shtoni pastave proteina për të bërë një vakt të ekuilibruar.

Për shembull, peshku dhe mishi i pulës mund të shtojnë disa proteina shtesë për t’ju mbajtur të ngopur dhe të kënaqur, ndërsa brokoli, specat ose domatet mund të japin lëndë ushqyese dhe fibra shtesë.

Këtu janë disa ide të tjera për shujtat e shëndetshme të makaronave:

Shpageti me me salmon, limon dhe borzilok
Makarona të gjerë (ziti) të pjekur me perime
Sallatë me makarona me feta, ullinj, domate dhe lakër jeshile
Rotini me salcë spinaqi-avokado dhe mish pule

Konkurs Pune

Lexo më shumë