Si të qetësoni ankthin e mëngjesit? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si të qetësoni ankthin e mëngjesit?

NULL NULL
10.02.2023 08:34

Shumë prej nesh përballen me ankthin, por çfarë ndodh me ankthin e mëngjesit? Ka pak gjëra më të këqija sesa thjesht të zgjohesh dhe të ndihesh i shqetësuar që nga fillimi. Por kjo është pikërisht ajo që ndodh me ankthin e mëngjesit – mjafton vetëm fillimi i ditës suaj për ta bërë ankthin tuaj të kalojë. Për fat të mirë, ju mund të qetësoni ankthin e mëngjesit dhe ta nisni ditën tuaj më të mirë. Ja se si!

Pse njerëzit kanë ankth në mëngjes?

Ka disa arsye pse disa njerëz zgjohen duke u ndjerë të rraskapitur dhe të shqetësuar. Një arsye është mungesa e gjumit. Gjumi është koha kur trupi juaj rigjenerohet dhe rimbushet, dhe kur jeni të privuar nga gjumi, shëndeti juaj mendor vuan.

Një tjetër tigër për ankthin e mëngjesit është të mendosh menjëherë për gjithçka që duhet të bësh atë ditë. Ndoshta është gjithë ajo punë e papërfunduar nga dje. Ndoshta keni frikë të shkoni në punë çdo ditë. Sido që të jetë rasti, nëse dita juaj duket e zymtë, mund të shkaktojë ankth në mëngjes.

Si të qetësoni ankthin e mëngjesit?

Krijoni një mundësi gjumi

Sigurohuni që t’i jepni vetes shtatë deri në nëntë orë gjumë çdo natë, ju ndihmon të flini mjaftueshëm. Vetëm kjo mund të ndihmojë në uljen e ankthit në mëngjes.

Ngrihuni kur bie alarmi

Kur bie alarmi për herë të parë, mund të duket si gabimi më i madh të zgjohesh. Por rezistojuni tundimit për të dremitur dhe për ta shtyrë në shtrat.

Bëni një rutinë mëngjesi që prisni me padurim

Çfarë do t’ju emociononte të dilnit nga shtrati? Vendosni alarmin në mënyrë që të keni kohë të mjaftueshme për t’i bërë këto gjëra për veten tuaj. Kjo mund të përfshijë ngrënien e mëngjesit tuaj të preferuar, leximin e një kapitulli nga libri juaj i preferuar, ditarin, jogën ose meditimin.

Thuaj gjëra pozitive

Ju mund të mos jeni në gjendje të ndryshoni rrethanat tuaja, por patjetër që mund të ndryshoni mentalitetin dhe këndvështrimin tuaj. Dhe pohimet pozitive mund të ndihmojnë, veçanërisht kur dëshironi të qetësoni ankthin e mëngjesit.

Ju mund të thoni gjëra të tilla si:

Unë jam i sigurt

Unë e dua dhe e aprovoj veten time

Unë i besoj procesit të jetës

Kam gjithë kohën që më duhet

Gjithçka po bie në vend