9:52, 19 Mars 2020

Njerëzit në Brazil kanë dalë në ballkonet e tyre me tenxhere dhe tigan për të shprehur zemërimin ndaj trajtimit të pandemisë së koronavirusit nga Presidenti Jair Bolsonaro.

Miliona protestues në qytetet e Sao Paulos dhe Rio de Janeiros u shfaqën në dritare të mërkurën në mbrëmje duke kërkuar që presidenti të tërhiqet. Ishte protesta më e madhe kundër qeverisë së Bolsonaros deri më tani.

Bolsonaro, i cili më parë ka hedhur poshtë masat paraprake të marra kundër koronavirusit të romanit si “histeri” dhe “fantazi”, është kritikuar për përgjigjen e tij ndaj shpërthimit vdekjeprurës, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Presidenti është testuar për virusin dy herë, por tha që në të dyja rastet rezultatet ishin negative. Megjithatë 14 persona që udhëtuan me të në Florida për të takuar Presidentin amerikan Donald Trump kanë dalë pozitiv me koronavirus.

Një protestë e ngjashme do të mbahet edhe sonte në Kosovë e cila ka ka të bëjë me zhvillimet politike në këtë kohë pandeime.

Replike, përmes një njoftimi për media, u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës, që sot me fillim nga ora 20:00, të dalin nëpër dritaret dhe ballkonet e tyre dhe të krijojnë zhurmë me mjete të ndryshme të cilat nuk janë të rrezikshme si (çelësa ose tenxhere dhe lugë).

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë