Si ndodhi betimi i Vjosa Osmanit si Presidente e Kosovës (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si ndodhi betimi i Vjosa Osmanit si Presidente e Kosovës (VIDEO)

NULL NULL
3 months më parë

Sot janë bërë një vit që nga zgjedhja e Vjosa Osmanit si presidente e vendit.

Osmani u zgjodh pas raundit të tretë të votimit ku votuan 82 deputetë, 71 nga deputetët votuan për Vjosa Osmanin, 11 vota rezultuan të pavlefshme.

Ajo gjithashtu e bëri edhe betimin si Presidente e Kosovës, përcjell Klankosova.tv.

“Betohem se tërë fuqinë time do t’ia kushtojë ruatjes së pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Republikës së Kosovës. Sigurimit të lirive dhe të të drejtave njerëzore e qytetare, respektimit dhe mbrotjes së Kushtetutës dhe ligjeve, ruajtjes së paqes dhe mirëqenies së të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe me ndërgjegje e përgjegjësi do t’i kryej të gjitha detyrimet e mia. Betohem”, ishte shprehur Osmani para deputetëve të Kuvendit të Kosovës.