Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si ndikon sheqeri i tepërt në organizmin tuaj?

NULL NULL
21.04.2023 08:37
Sheqeri

Sheqeri është i mirë për organizimin, por në sasi të vogla, ndërkaq, nëse përdoren në sasi më të madhe, kjo mund të çojë në shtim në peshë, puçrra në fytyre, diabet të tipit 2 dhe mund të rrisë rrezikun e disa gjendjeve serioze mjekësore.

Shumë njerëz mbështeten në ushqime të shpejta dhe të përpunuara për vakte dhe ushqime.

Meqenëse këto produkte shpesh përmbajnë sheqer të shtuar, ai përbën një pjesë të madhe të marrjes së tyre ditore të kalorive, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

Ekspertët besojnë se konsumi i sheqerit është shkaku kryesor i mbipeshes dhe i shumë sëmundjeve kronike, si diabeti i tipit 2.

Sipas tyre, shkalla e obezitetit po rritet në mbarë botën dhe provat sugjerojnë se sheqeri i shtuar, shpesh nga pijet me sheqer, është një kontribuues i madh në obezitet.

Dietat me përmbajtje të lartë sheqeri janë shoqëruar me një rrezik në rritje të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës.

Provat sugjerojnë se dietat me sheqer të lartë mund të çojnë në mbipeshë dhe inflamacion, si dhe nivele të larta të triglicerideve, sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut.

Për më tepër, konsumimi i tepërt i sheqerit, veçanërisht nga pijet me sheqer, është lidhur me aterosklerozën, një sëmundje e karakterizuar nga depozitat yndyrore, që bllokojnë arteriet.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.