Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si mund ta dini nëse niveli juaj i stresit është normal?

NULL NULL
27.05.2023 21:42
stresi

Stresi është një dukuri e përditshme për shumicën e njerëzve, por shpeshherë mund të sjellë shenja paralajmëruese për diçka më të thellë.

“Stresi është një përgjigje normale njerëzore ndaj çdo gjëje fizike ose emocionale që e ngarkon personin”, ka thënë psikiatri Dr. Gail Saltz.

Stresi në vetvete nuk është i keq, por bëhet toksik kur nuk shpërndahet pasi të ketë përfunduar situata stresuese, përcjell Klankosova.tv

Nëse stresi juaj largohet pasi situata të ketë mbaruar dhe ju jeni në gjendje të funksiononi në nivelin tuaj optimal në punë dhe shkollë, sipas Saltz, në këtë situatë s’keni pse shqetësoheni. Por nëse dyshoni se mund të keni stres kronik, i cili nuk kalon kur të përfundojë një situatë në të cilën ndodheshit, atëherë duhet të kërkoni ndihmë nga një profesionist i shëndetit mendor, pasi ka rrezik të kaloni në depresion ose ankth.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.