Si ishte planifikuar udhëtimi sekret i Bidenit në Kiev? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si ishte planifikuar udhëtimi sekret i Bidenit në Kiev?

NULL NULL
20.02.2023 19:20

Vizita e parë e presidentit Joe Biden në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus është padyshim historike, por çfarë lloj planifikimi ndodh pas një udhëtimi të tillë?

Në një deklaratë më herët sot, administratorët e lartë të Shtëpisë së Bardhë zbuluan sfidat logjistike që paraqiste udhëtimi.

Kate Bedingfield, drejtoresha e komunikimit në Shtëpinë e Bardhë, tha se vizita ishte “e ndërlikuar dhe e vështirë nga ana logjistike”.

“Ndryshe nga vizitat e mëparshme nga presidentët në zonat e luftës, si Iraku dhe Afganistani, ShBA-ja padyshim nuk ka një prani ushtarake në terren në Ukrainë, gjë që e bëri vizitën e një presidenti në detyrë edhe më sfiduese”, tha ajo.

Pavarësisht vështirësisë, ajo shtoi se presidenti ishte i gatshëm të merrte rrezikun dhe udhëtimi dërgoi një “mesazh të fuqishëm”.

Jonathan Finer, zëvendëskëshilltar për sigurinë kombëtare, shtoi se vizita sekrete ishte “planifikuar me përpikëri për një periudhë të gjatë mujore”.

Ai tha se ishte bërë në një shkallë shumë më të vogël se vizitat e mëparshme, me vetëm një “grusht” njerëzish të përfshirë në planifikimin për sigurinë operacionale.

Ai vlerësoi njerëzit në nivelin më të lartë të qeverisë ukrainase, të cilët luajtën një rol kyç në pritjen e presidentit amerikan.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.