Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shumë amerikanë të moshuar humbasin pasurinë para diagnostikimit me demencë

NULL NULL
19.09.2023 11:14
Demenca

Duke iu dorëzuar mashtruesve ose duke u përballur me faturat në rritje, amerikanët e moshuar fillojnë të humbasin pasurinë në vitet para një diagnoze përfundimtare të demencës, tregon një studim.

Vlera mesatare neto e familjes së të moshuarve në studim ra me më shumë se gjysmën në tetë vitet para se të diagnostikoheshin me demencë, por u ul shumë më pak për njerëzit që ruajtën kapacitetin e tyre mendor, sipas revists JAMA Neurology, raporton Upi, transmeton Klankosova.tv

“Pasuria e familjes, veçanërisht ajo financiare, ra shumë më shpejt në mesin e njerëzve me çmenduri të mundshme sesa kontrollet gjatë dekadës para fillimit të demencës”, thonë studiuesti e udhëhequr të Jing Li.

Është e dokumentuar mirë se njerëzit e moshuar që po humbasin mprehtësinë mendore mund t’i kenë financat të vështira për t’u menaxhuar dhe janë gjithashtu objektiva kryesorë për mashtruesit.

Për ta zbuluar, ata gjurmuan të dhëna 20-vjeçare nga “Studimi i vazhdueshëm i Shëndetit dhe i Pensionit”, i cili ndjek rezultatet çdo dy vjet për amerikanët 50 vjeç e lart dhe bashkëshortët e tyre.

Tetë vjet para fillimit të asaj që më vonë u diagnostikua si çmenduri, vlera mesatare neto e njerëzve në atë grup ishte pak më shumë se 217 mijë dollarë, raportoi grupi i Li.

Megjithatë, grupi i Li tha se mund të pasqyrojë përkeqësimin e aftësive financiare të lidhura me rënien njohëse përfshirë ndjeshmërinë ndaj mashtrimit dhe se arsyet e sakta prapa rënies financiare duhet të shqyrtohen më tej në hulumtimet e ardhshme, thanë ata.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.