Shtohet numri i oficerëve policorë që përballen me masa disiplinore për vrasjen e Tire Nichols - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtohet numri i oficerëve policorë që përballen me masa disiplinore për vrasjen e Tire Nichols

NULL NULL
08.02.2023 00:57

Shefi i policisë së Memphisit C.J. Davis tha se fusha e oficerëve që po hetoheshin për veprimet dhe vendndodhjen e tyre në kohën kur Tire Nichols u rrah ndërsa ishte në paraburgim vazhdon të zgjerohet.

Gjatë një takimi të këshillit të qytetit të martën, Davis tha se fillimisht besohej se vetëm shtatë oficerë ishin në vendngjarje, por që atëherë u zbulua se të tjerët ishin jashtë pamjes së kamerave. Në total, të paktën 10 oficerë dolën në skenë, konfirmoi ai.

Davis tha se janë ngritur masa disiplinore kundër 12 individëve në departament, duke përfshirë ata që nuk dolën në skenë, por kishin një nivel përgjegjësie mbi oficerët që ishin të përfshirë.

Gjashtë oficerë janë shkarkuar deri më tani dhe 13 përballen me masa disiplinore, sipas prokurores së qytetit Jennifer Sink. Shtatë oficerëve të tjerë do t’u lëshohet një deklaratë akuzash për shkelje të politikës në përgjigjet e tyre më 7 janar.

Një oficer i shtatë është liruar nga detyra, por nuk është pushuar zyrtarisht, konfirmoi Davis, megjithëse ata ende nuk janë identifikuar pasi një hetim për ta vazhdon. Ajo tha se numri mund të vazhdojë të rritet ndërsa një hetim administrativ vazhdon.

Këshilltari Jeff Warren vuri në dukje se vrasja e Nichols është pjesë e çështjes më të madhe të racizmit sistematik që ka çuar vazhdimisht në vdekjen e civilëve zezakë nga duart e zbatimit të ligjit.