Shtetet ku përdhunuesit dhe pedofilët ndëshkohen me tredhje apo sterilitet të organeve gjenitale - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtetet ku përdhunuesit dhe pedofilët ndëshkohen me tredhje apo sterilitet të organeve gjenitale

NULL NULL
28.11.2021 17:50

Lista e vendeve që lejojnë tredhjen apo sterilitet të organeve gjenitale të të dënuarve për krime seksuale, mund të ju habitë pasi ajo përfshinë shtete që janë përkrahës aktivë të të drejtave të njeriut.

Si përgjigje ndaj zemërimit mbarëkombëtar që ka përfshirë Pakistanin si pasojë e rritjes së numrit të përdhunimeve ndaj grave dhe fëmijëve në vend, ligjbërësit pakistanezë kanë miratuar së fundmi ligjin anti-përdhunim i cili lejon tredhjen kimike të të dënuarve për këtë krim.

Tredhja kimike apo kastrimi kimik bwhet me anë të injektimit ose tabletave që ulin dëshirën apo aktivitetin seksual. Këto ilaçe ulin edhe nivelet e testosteronit në sistem në mënyrë drastike.

Amnesty Intenational ka reaguar dhjetorin e shkuar, kur ky projektligj u prezantua për herë të parë duke e quajtur atë ‘mizor dhe jo-human’, shkruan Euronews Albania, përcjell Klankosova.tv

“Autoritetet duhet të fokusohen në reformat që duhet të adresojnë rrënjët e dhunës seksuale dhe t’i japin të mbijetuarve drejtësinë që meritojnë dhe mbrojtjen që u duhet”, janë shprehur ata në një deklaratë për shtyp.

Shtetet që i dënojnë përdhunuesit me anë të tredhjes janë:

1- Koreja e Jugut: Ligji u miratua në vitin 2011, duke lejuar kastrimin kimik për të dënuarit për ngacmim seksual ndaj fëmijëve, të cilët rrezikojnë ta përsërisin këtë krim. Një 31-vjeçari të dënuar për pedofili, ju dha një dënim prej 15 vitesh në burg dhe ai u bë rasti i parë që do t’i nënshtrohej kastrimit kimik në vend.

2- SHBA: Shtatë shtetet amerikane: Kalifornia, Florida, Guam, Ioua, Luiziana, Montana dhe Uiskonsin, e kanë legalizuar kastrimin kimik për përdhunuesit dhe ngacmuesit seksualë, si një kusht për dënimin e kriminelëve ose një mënyrë për të dalë herët nga burgu.

Në Kaliforni dhe Florida, të dënuarit për krime seksuale të cilët kanë rrezikshmëri të lartë për të përsëritur krimin e tyre, duhet t’i nënshtrohen kastrimit kimik ndërsa gjyqtarët kanë liri veprimi në rastet e atyre që dënohen për herë të parë.

3- Republika Çeke: Republika Çeke është vendi i vetëm i cili lejon edhe metodën kirurgjikale, gjatë së cilës gjëndrat seksuale hiqen me anë të një inçizioni. Ky ligj u miratua në vitin 1966.

Ky shtet gjithashtu ka një ndër numrat më të lartë në të gjithë botën, të meshkujve të cilët i janë nënshtruar operacionit të pakthyeshëm të kastrimit kirurgjikal.

4- Ukraina: Në korrik të vitit 2019, parlamenti ukrainas miratoi kastrimin kimik për përdhunuesit. Ky ligj aplikohet edhe ndaj personave që gjenden fajtor ndaj abuzimit seksual ndaj të miturve.

5- Nigeria: Një nga shtetet veri-perëndimore të Nigerisë – Kaduna – miratoi sterilizimin si dënim për përdhunuesit e fëmijëve.

Sipas ligjit të ri ama, burrat që dënohen për pedofili i nënshtrohen kastrimit kirurgjikal, madje edhe gratë që dënohen për këtë krim sterilizohen.

6- Kina: Dënim me vdekje ose kastrim. Dënimi për përdhunimin në Kinë është vdekja, ndërsa në raste të caktuara përdoret edhe kastrimi.