Shtëpia e Bardhë me thirrje që të ketë sa më shpejt armëpushim në Sudan - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtëpia e Bardhë me thirrje që të ketë sa më shpejt armëpushim në Sudan

NULL NULL
19.04.2023 21:42
Shtepia e Bardhe

Shtëpia e Bardhë ka dënuar dhunën dhe luftën në Sudan u ka bërë thirrje të dyja palëve të vendosin “armëpushimin e menjëhershëm”.

“Zyrtarët e lartë amerikanë janë në kontakt të drejtpërdrejtë me udhëheqjen e Forcave të Armatosura sudaneze dhe RSF-së dhe ne i shtyjmë ata që të bisedojnë sa më shpejtë”, u tha gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

Ajo tha se operacionet e vazhdueshme ushtarake “po rrezikojnë në mënyrë të pamatur popullin sudanez, diplomatët dhe punonjësit e ndihmës humanitare”, shkruan AlJazeera, transmeton Klankosova.tv.