Shtëpia e Bardhë konfirmon vrasjen e udhëheqësit të Al-Kaidas - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtëpia e Bardhë konfirmon vrasjen e udhëheqësit të Al-Kaidas

NULL NULL
16/06/2015

Shtëpia e Bardhë të martën ka konfirmuar se zëvendës- udhëheqësi i Al-Kaedas, Nasser al-Wuhayshi, është vrarë nga sulmet ajrore të SHBA-ve në Jemen, dhe e quajti vdekjen një “goditje të madhe” të organizatës.

“Presidenti ka qenë i qartë kur ka thënë se terroristët që i kërcënojnë Shtetet e Bashkuara, nuk do të kenë vend të sigurt në asnjë qoshe të globit”, thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë, transmeton Klan Kosova.

Në listën e personave më të kërkuar të SHBA-ve Wuhayshi ishte i dyti në listën komanduese të Al- Kaedas për shkak se kishte planifikuar sulme në tokën amerikane./klankosova.tv