Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtatë nëndetëse të NATO-s marrin pjesë në stërvitjen komplekse në Mesdhe

NULL NULL
25.02.2024 21:55
Nëndetëse

Shtatë nëndetëse të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjen më të madhe dhe më komplekse nënujore të organizatës në Mesdhe.

Anijet nga Greqia, Franca, Italia, Spanja, Turqia dhe ShBA-ja mbërritën sot në brigjet e Siçilisë për të kryer stërvitjen Dynamic Manta 24, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Asetet detare u gjuajtën me radhë dhe u gjuajtën në koordinim të ngushtë me mjetet ajrore dhe sipërfaqësore, për të trajnuar dhe përmirësuar aftësitë në këtë lloj të veçantë lufte, thanë zyrtarët.

Si stërvitja më e avancuar e NATO-s për luftën kundër nëndetëseve (ASW), ajo përgatit ekuipazhet për t’iu përgjigjur dhe përshtatur çdo lloj kërcënimi nën sipërfaqen e detit.

Marina italiane po pret stërvitjen, duke ofruar mbështetje logjistike nga baza detare Augusta, porti i Katanias dhe baza ajrore Sigonella.

“Anijet e NATO-s në Mesdheun Lindor monitorojnë në mënyrë rutinore aktivitetin detar rus, duke përfshirë nëndetëset”, tha Alper Vural, nënkomandant i nëndetëses turke.

“Aleatët kanë vendosur gjithashtu të rrisin forcat detare të NATO-s me më shumë anije. Kjo është e rëndësishme për trajnimin dhe ndërgjegjësimin e situatës.”

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.