Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtatë fakte të rëndësishme për dhëmbët që duhet të dini

NULL NULL
26.02.2023 10:02
Dhembe

Dhëmbët janë një pjesë thelbësore e trupit të njeriut. Ata ju ndihmojnë të përtypni ushqim, të flisni qartë dhe të ruani strukturën e fytyrës. Pavarësisht kësaj, shumë njerëz i marrin dhëmbët si të mirëqenë, shpesh duke neglizhuar kujdesin dhe higjienën e duhur dentare. Por, a e dini se dhëmbët tuaj mund të japin të dhëna për shëndetin tuaj të përgjithshëm, ose se disa ushqime mund të ndihmojnë në mbajtjen e dhëmbëve tuaj të fortë dhe të shëndetshëm? – Le të shqyrtojmë disa fakte të rëndësishme për dhëmbët që të gjithë duhet t’i dinë.

Nëse jeni duke kërkuar të përmirësoni rutinën tuaj të higjienës orale, ose thjesht dëshironi të mësoni më shumë rreth strukturës së mahnitshme të dhëmbëve tuaj, lexoni më tej për të zbuluar disa fakte magjepsëse rreth kësaj pjese thelbësore të trupit tuaj.

Dhëmbët fillojnë të formohen para lindjes: Edhe pse foshnjat nuk lindin me dhëmbë, ata fillojnë të formohen në mitër. Këta dhëmbë fillojnë të zhvillohen para lindjes së një fëmije dhe normalisht do të fillojnë të dalin kur një foshnjë është midis 6 dhe 12 muajsh.

Dhëmbët janë substanca më e fortë në trupin e njeriut: Smalti në dhëmbë është substanca më e fortë në trupin e njeriut, madje më e fortë se kockat. Minerali kryesor që gjendet në smaltin e dhëmbëve quhet hidroksiapatit.

Dhëmbët janë unikë për çdo individ: Ashtu si shenjat e gishtërinjve, dhëmbët janë unikë për çdo person. Nuk ka dy grupe dhëmbësh identikë, duke i bërë ata një mjet të shkëlqyer për identifikim.

Dhëmbët luajnë një rol thelbësor në të folur: Dhëmbët e përparmë janë të rëndësishëm për prodhimin e tingujve të caktuar, të tillë si “th”. Gjuha shtyn pjesën e pasme të dhëmbëve të sipërm të përparmë për të krijuar këta tinguj.

Higjiena e mirë orale mund të parandalojë shumë probleme dentare: Larja e rregullt me furçë dhe pastrimi ndër dhëmbësh, së bashku me vizitat rutinë dentare, mund të ndihmojnë në parandalimin e kaviteteve, sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve dhe problemeve të tjera dentare.

Dhëmbët mund të drejtohen me briketa: Dhëmbët e shtrembër mund të drejtohen rreshtues ose briketa. Këto trajtime ortodontike ushtrojnë presion të lehtë për të zhvendosur gradualisht dhëmbët në pozicionet e tyre të duhura.

Shëndeti oral është i lidhur me shëndetin e përgjithshëm: Shëndeti i dobët oral është i lidhur me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, madje edhe sëmundjen e Alzheimerit. Kujdesi për dhëmbët tuaj është një pjesë thelbësore e ruajtjes së shëndetit dhe mirëqenies suaj të përgjithshme.

Si përfundim, dhëmbët luajnë një rol thelbësor në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme dhe është e rëndësishme të kujdeseni mirë për ta. Duke praktikuar zakone të mira të higjienës orale, duke ngrënë një dietë të ekuilibruar dhe duke vizituar rregullisht një dentist, ju mund t’i mbani dhëmbët tuaj të shëndetshëm dhe të fortë për vitet në vijim.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.