Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shqiptarët pa dakordim në Luginë (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Tershana 14.01.2023 20:23

E kishin në dorë të vendosnin për emrat që do të ishin përfaqësues të shqiptarëve në Serbi.

Por, partitë në Luginë këtë ia lanë në dorë Ministrit për Drejtat e Njeriut dhe Pakicave në qeverinë e Serbisë, Tomislav Zhigmanov.

Jo me dëshirë, por për shkak të mosdakordimi të tyre, brenda afateve, për udhëheqësin e ri të Këshillin Kombëtar Shqiptar.

Kjo po thuhet se i jep mundësinë ministri serb, edhe të zhbëjë krejtësisht, institucionin e vetëm të shqiptarëve në Luginë.

Bile, sipas Mustafit, ndikim do të ketë edhe në numrin e banorëve shqiptar që jetojnë në Serbi.

Që të mos vije puna deri këtu, ky tha se u angazhua me të madhe edhe qeveria e Kosovës, u mbajtën takime edhe me kryeministrin Albin Kurti, por që rezultuan pa sukses.

Emrat e ri që do të përbëjnë këtë institucion priten që ministri serb t’i publikoj javën e ardhshme.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.