Shqetësuese rastet me tumor në fshikëz - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shqetësuese rastet me tumor në fshikëz

NULL NULL
29/05/2015
Rastet e paraqitjes se karcinomave në fshikëzën urinare janë shpeshtuar gjatë viteve të fundit në Kosovë dhe konsiderohet që 2 për qind e popullatës vuajnë nga kjo sëmundje.

Ka nisur punimet Kongresi i 10-të i Urologjisë, ku po marrin pjesë shumë mysafirë nga Evropa por edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kryetari i Shoqatës së Urologëve të Kosovës Lutfi Dervishi, ka bërë të ditur për Klan Kosovën se kongresi do të zgjasë dy ditë.

Në ditën e parë të tij do të diskutohet për karcinomat e fshikëzës urinare, ndërkaq në të dytë për Urologjinë në përgjithësi, transmeton Klan Kosova.

Dervishi ka thënë se paraqitja e karcinomave në fshikëzën urinare viteve të fundit është shpeshtuar në Kosovë dhe konsiderohet që 2 për qind e popullatës apo 87 persona nga 100 mijë banorë vuajnë nga kjo sëmundje. Në kongresin dy ditor pritet që të krijohet edhe Shoqata së Urologëve të Ballkanit.