Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shpjegimi i profesorit: Në Kosovë s’ka femicid, gratë s’urrehen (VIDEO)

NULL NULL
nga Flamur Gajtani 07.12.2023 20:32

Me thirrjet për ndaljen e femicidit, vërshuan rrugët e Prishtinës të martën mbrëma.

Qytetarët që dolën të protestojnë pas vrasjes së Liridona Ademajt, dikush po konsideron se ia huqën me përdorimin e termit femicid.

Për profesorin e universitetit, Blerim Canaj, rasti i Liridonës dallon, por po përdoret edhe nga institucionet qëllimshëm si mungesë e rezultateve pozitive.

Ky term lidhet me mosdurimin e gjinisë, edhe sipas juristëve, gjë që është prezente nëpër botë, por jo në Kosovë.

Ata që mbrojnë të drejtat e grave, shpjegojnë se qeveria dhe organet e drejtësisë duhet punuar në njohjen e saktë të femicidit, pasi e njeh edhe Konventa e Stambollit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.