Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shpërthimi në rajonin kufitar rus nxjerr nga shinat trenin e mallrave

NULL NULL
01.05.2023 17:10
treni ekskplozivi
treni ekskplozivi

Një shpërthim në rajonin kufitar rus të Bryansk nxori nga shinat një tren mallrash të hënën, thanë autoritetet.

Guvernatori lokal Alexander Bogomaz tha se një pajisje shpërthyese shpërtheu përgjatë linjës Bryansk-Unecha, 60 km nga Ukraina.

Incidenti, i cili ndodhi në orën 10:17 me orën e Moskës (07:17 GMT), pa që lokomotiva mori flakë dhe shtatë vagonë mallrash doli nga shinat, tha Hekurudhat Ruse.

Rajoni – i cili kufizohet me Ukrainën dhe Bjellorusinë – ka parë akte sabotimi që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Treni raportohet se transportonte produkte nafte dhe lëndë druri. Nuk raportohet për të lënduar.

“Një pajisje shpërthyese e paidentifikuar shpërtheu në 136 kilometra në linjën hekurudhore Bryansk-Unecha, duke nxjerrë nga shinat një tren mallrash”, tha Bogomaz në një postim në Telegram.

Imazhet në mediat sociale treguan karroca tankesh të kthyera në anën e tyre me shtëllunga tymi gri që ngriheshin në ajër.

Të shtunën, Bogomaz tha se katër persona vdiqën pasi Ukraina bombardoi fshatin Suzemka, rreth shtatë milje (12 km) në veri të kufirit të Rusisë me Ukrainën.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.