Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shpërthejnë përleshjet në Pakistan gjersa policia përpiqet ta arrestojë ish-kryeministrin (VIDEO)

NULL NULL
15.03.2023 08:52
Perleshjet ne Pakistan

Përleshjet mes policisë pakistaneze dhe mbështetësve të ish-kryeministrit Imran Khan kanë vazhduar jashtë shtëpisë së tij në qytetin lindor të Lahores të mërkurën, një ditë pasi oficerët shkuan për ta arrestuar atë për dështimin e paraqitjes në gjykatë për akuzat e korrupsionit.

Operacioni policor shkaktoi përleshje midis mbështetësve të Khanit dhe policisë në qytetet kryesore të vendit, duke përfshirë Karaçin, Islamabadin, qytetin e garnizonit të Raëalpindiy, Peshaëarin, Quettan, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv

Gjatë 18 orëve të fundit, policia po gjuante gaz lotsjellës në shtëpi, ndërsa mbështetësit e liderit 70-vjeçar të opozitës hodhën gurë dhe tulla ndaj oficerëve. Zona e pasur e Zaman Park ku jeton Khan ishte nën rrethim që nga e marta. Qeveria po dërgonte policë shtesë për të trajtuar situatën pasi qindra mbështetës të Khanit treguan këmbëngulje të papritur.

Të mërkurën herët, Khan doli nga shtëpia e tij për t’u takuar me mbështetësit e tij, të cilët u përballën me gaz lotsjellës dhe shkopinj policie gjatë gjithë natës për ta shpëtuar nga arrestimi. Ai tha se ishte gati të udhëtonte në Islamabad më 18 mars me urdhër arresti, por policia nuk e pranoi ofertën.

Konfrontimi jashtë shtëpisë së Khanit vazhdoi, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Videon e përleshjeve mund ta ndiqni në vegzën e mëposhtme:

https://apnews.com/article/pakistan-imran-khan-banned-state-gifts-e7986871b877995152a5d7ed713c9a50

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.