Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shkencëtarët planifikojnë ‘ta ringjallin’ tigrin e zhdukur tasmanian

NULL NULL
16.08.2022 21:54

Një kompani gjenetike me bazë në Dallas njoftoi të martën se po punon për të ringjallur tigrin e zhdukur tasmanian të Australisë, i njohur gjithashtu si thylacine, për të ngadalësuar humbjen e biodiversitetit dhe ndryshimin e klimës.

Colossal Biosciences, e cila tashmë po përdor inxhinierinë gjenetike për të “ringjallur” mamuthin e leshtë, njoftoi të martën se ka ADN-në dhe 10 milionë dollarë financim për projektin e saj të dytë të ‘ringjalljes’ me tigrin tasmanian – marsupialin më të madh mishngrënës në botë. I fundit tigër i tillë vdiq gati një shekull më parë.

Tigri tasmanian, i cili ishte vendas në Australi, Tasmania dhe Guinea e Re, u shfaq rreth 4 milionë vjet më parë dhe u zhduk si rezultat i gjuetisë nga njerëzit. Thylacina e fundit e njohur vdiq në vitin 1936, me speciet e shpallura zyrtarisht të zhdukura në vitin 1982.

Qëllimi i Colossal është të rifusë një tigër hibrid tasmanian të modifikuar gjenetikisht, brenda dekadës së ardhshme, në pjesë të Australisë, në një përpjekje për të ribalancuar ekosistemin.

Plani i Colossal për të ‘ringjallur’ mamuthin e leshtë do ta rifuste atë specie të lashtë në Arktik për të ngadalësuar shkrirjen e ngricave të përhershme.

“Nga një perspektivë kolosale, ne jemi të interesuar të ndjekim projekte të ç’zhdukjes ku rifutja e specieve të restauruara mund të mbushë një boshllëk ekologjik që u krijua kur speciet u zhdukën dhe të ndihmojnë në rivendosjen e ekosistemit të degraduar”, tha Ben Lamm, bashkëthemelues i Colossal.

Bashkëthemeluesi tjetër i Colossal është George Church, i cili është quajtur “babai i biologjisë sintetike”.

Church dhe Lamm po punojnë me Andrew Pask, një profesor i biologjisë evolucionare në Universitetin e Melburnit, i cili ishte i pari që deshifroi gjenomin e tilacinës në vitin 2017.

Duke përdorur ADN-në, shkencëtarët planifikojnë të marrin qeliza nga një i afërm, si dunnart me bisht dhjamor, dhe të modifikojnë dallimet për të krijuar një embrion thylacine.

“Është një përpjekje e shtrenjtë dhe që kërkon shumë kohë, por tani ne mund të kuptojmë ato modifikime thelbësore të ADN-së që na duhen për të bërë atë thylacine”.

Ndërsa Pask thotë se fillon me një tigër Tasmanian, qëllimi është të rimëkëmbë ekosistemin.

“Për të rikthyer një popullatë të shëndetshme të tilacinave, nuk mund të kthesh një apo pesë”, tha Pask. “Ju po kërkoni të riktheni një numër të madh kafshësh që mund t’i rivendosni në mjedis”.

Pask argumenton se bioteknologjia është jetike për të shpejtuar procesin e balancimit të ekosistemit, pasi teknikat aktuale të ruajtjes nuk janë të mjaftueshme për të shpëtuar speciet e kërcënuara.

“Ne duhet të shikojmë teknologji të tjera dhe mënyra të reja për ta bërë këtë nëse duam të ndalojmë këtë humbje të biodiversitetit”, tha Pask. “Ne nuk kemi zgjidhje tjetër. Dua të them, kjo do të çojë në zhdukjen tonë nëse humbim 50% të biodiversitetit në Tokë në 50 deri në 100 vitet e ardhshme”.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.