Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shkencëtarët më në fund zbulojnë pse pirja e verës së kuqe ju shkakton dhimbje koke

NULL NULL
21.11.2023 09:34
Vera

Vera e kuqe mund të shkaktojë dhimbje koke më të rënda se pijet e tjera për shkak të një flavonoli që ngadalëson shpërbërjen e alkoolit, tregon një studim.

Kuercetina antioksidante, më e zakonshme në rrushin e pjekur nga dielli, mund të shkaktojë episodet në vetëm 30 minuta, zbuluan studiuesit amerikanë.

Ai ndahet në komponime që pengojnë tretjen e duhur të alkoolit, duke rezultuar në një grumbullim të toksinës acetaldehide që shkakton dhimbje koke.

Disa njerëz mund të kenë më shumë gjasa të reagojnë më fort ndaj antioksidantit, duke i bërë ata në rrezik më të madh të problemit, sugjerojnë studiuesit.

Profesor Morris Levin, i Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, tha: “Ne supozojmë se kur njerëzit e ndjeshëm konsumojnë verë me kuercetinë, ata zhvillojnë dhimbje koke.

“Ne mendojmë se jemi më në fund në rrugën e duhur drejt shpjegimit të këtij misteri mijëvjeçar.”

Quercetin është një antioksidant që gjendet në agrumet, mollët, qepët, majdanozin, sherebelën, çajin dhe verën e kuqe.

Kimikati natyral ka qenë i lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, kolesterolit të lartë, kancerit dhe presionit të lartë të gjakut.

Profesor Levin tha: “Kuercetina prodhohet nga rrushi në përgjigje të dritës së diellit.

“Nëse rritni rrush me grupe të ekspozuara, siç bëjnë në Luginën Napa për kabernetet e tyre, ju merrni nivele shumë më të larta të kuercetinës.

“Në disa raste, mund të jetë katër deri në pesë herë më i lartë.”

NHS rekomandon që të rriturit të mos pinë më shumë se 14 njësi alkool në javë, ekuivalente me gjashtë litra lager ose një shishe e gjysmë verë.

Pirja e tepërt e pijeve alkoolike mund të shkaktojë dhimbje koke të nesërmen, sepse shkakton dehidratim, një nga fajtorët kryesorë pas hangoverit.

Vera e kuqe gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje më të menjëhershme te disa njerëz, edhe kur nuk pihet në sasi të mëdha, një trend që ka habitur ekspertët gjatë historisë.

Studimi, i botuar në revistën akademike Scientific Reports, shqyrtoi pse është kështu në testet laboratorike.

Studiuesit testuan mostrat e verës me sasi të ndryshme flavanolësh për të parë se si ato ndikuan në nivelet e ALDH2 – një enzimë që ndihmon në shpërbërjen e alkoolit në trup.

Ata zbuluan se kuercetina shkaktoi reduktimin më të madh të ALDH2, që do të thotë se alkooli do të shpërbëhej në mënyrë më pak efektive.

Profesor Levin tha: “Hapi tjetër është ta testoni atë shkencërisht te njerëzit që zhvillojnë këto dhimbje koke, kështu që qëndroni të sintonizuar.”

Profesori Andrew Waterhouse, i Universitetit të Kalifornisë, Davis, shtoi: “Nëse hipoteza jonë del jashtë, ne do të kemi mjetet për të filluar trajtimin e këtyre pyetjeve të rëndësishme.”/Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.