Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shkatërrimi i digës në Ukrainë, Sunak: Të tmerrshme e të gabuara sulmet ndaj infrastrukturës civile

NULL NULL
07.06.2023 00:33
Rishi Sunak

Do të ishte një “ulje e re” për Rusinë nëse forcat e Vladimir Putin zbulohen se janë përgjegjëse për sulmin në digën ukrainase, e cila ka çuar në përmbytje ekstreme, sipas kryeministrit britanik Rishi Sunak.

Mediat ruse raportuan se gjysma e hapësirës prej 3.2 km të digës është shkatërruar dhe se 22,000 njerëz në rajonin Kherson janë prekur deri më tani.

Sunak u pyet se çfarë thotë inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar dhe nëse sulmet ndaj infrastrukturës kritike duhet të trajtohen në të njëjtën mënyrë si përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë.

“Agjencitë tona ushtarake dhe të inteligjencës janë duke e shqyrtuar atë – është shumë herët për të bërë një gjykim përfundimtar. Por ajo që mund të them është se nëse është e qëllimshme, unë mendoj se do të përfaqësonte sulmin më të madh ndaj infrastrukturës civile në Ukrainë që nga fillimi i luftës dhe thjesht demonstron uljet e reja që do të kishim parë nga agresioni rus. Sulmet ndaj infrastrukturës civile janë të tmerrshme dhe të gabuara”, ka thënë Sunak.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.