Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shkatërrimi i digës kryesore, përmbyten disa vendbanime në jug të Ukrainës

NULL NULL
06.06.2023 08:30
Diga

Oleksandr Prokudin, kreu i administratës rajonale ushtarake në Kherson, thotë se të paktën tetë vendbanime të ndryshme në zonë janë përmbytur tashmë pas shkatërrimit të digës dhe autoritetet po përgatiten për më shumë përmbytje në të gjithë rajonin.

Ai thotë se të paktën 16,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Banorët në rajonet e rrezikuara po evakuohen me autobusë për në Kherson, më pas ata do të zhvendosen në qytete të ndryshme në të gjithë vendin duke përfshirë kryeqytetin, Kiev, thotë Prokudin në një postim në Telegram.

Një tren evakuimi do të niset nga Kherson për në qytetin jugor të Mykolaiv në mesditë, shtoi ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.