22:23, 15 Nëntor 2019

Punonjësi i Ambasadës Amerikane në Kiev, David Holmes, për të cilin raportohet se ka dëgjuar një bisedë telefonike midis Presidentit Donald Trump dhe ambasadorit amerikan në Bashkim Europian, duke diskutuar rreth nevojës që zyrtarët ukrainas të nisin “hetime”, është shfaqur në “Capitol Hill” për të dëshmuar prapa dyerve të mbyllura në hetimin kundër Trumpit

Thirrja e 26 korrikut midis Trump dhe Ambasadorit Gordon Sondland u përshkrua për herë të parë gjatë dëshmisë të mërkurën nga Ëilliam Taylor, ushtruesi i detyrës së ambasadës amerikane në Ukrainë, njofton Klan Kosova.

Taylor tha se një nga punonjësit e tij posedonte thirrjen ndërsa Sondland ishte në një restorant në Kyiv një ditë pas telefonatës së Trump në 25 korrik me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy që shkaktoi hetimin e kundërshtimit të Dhomës.

Ai punonjës është Holmes, këshilltar politik në ambasadën në Kiev, sipas një zyrtari të njohur me çështjen që foli në kushte anonimiteti, shkruan AP.
Holmes, një diplomat iu bashkua Shërbimit të Jashtëm në 2002 dhe ka shërbyer në Afganistan, Kolumbi, Indi, Kosovë dhe Rusi, si dhe në stafin e Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shtëpisë së Bardhë.

Ai fitoi një çmim për mospajtim konstruktiv nga Shoqata e Shërbimeve të Jashtme Amerikane në vitin 2014 për t’u ankuar për problemet që një kanal diplomatik alternative kishte shkaktuar në Azinë e Jugut dhe rekomandoi ndryshime organizative në strukturën burokratike të Departamentit të Shtetit për rajonin.

Taylor ishte një nga dëshmitarët e parë të thirrur të mërkurën gjatë seancës fillestare të hetimit të gjykimit.

Ai dëshmoi se personeli i tij mund ta dëgjonte Trumpin në telefon duke e pyetur Sondland për “hetimet”.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë