Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shërbimet gjermane të sigurisë paralajmërojnë për sulme terroriste nga ISIS

NULL NULL
28.04.2023 16:58
policia gjermane
policia gjermane

Autoritetet gjermane të sigurisë paralajmërojnë për rrezik në rritje të sulmeve nga dega afgane e grupit terrorist “Shteti Islamik”, i cili aktualisht po zgjeron intensivisht rrjetin e tij.

Besohet se Shteti Islamik në Siri dhe Irak është shkatërruar kryesisht ose të paktën është shtypur ndjeshëm, megjithatë, dega e tij në Afganistan, e ashtuquajtura provinca e IS “Khorasan” (ISPK), po vendos gjithashtu mbrojtjen gjermane antiterroriste. në gatishmëri, shkruan Deutsche Welle, transmeton Klankosova.tv.

Sipas shërbimeve të inteligjencës perëndimore, ISPK ka krijuar një rrjet mbështetësish muajt e fundit në mënyrë që të mund të kryejë sulme terroriste jashtë vendit, veçanërisht në Evropë.

Ai grup po punon intensivisht në përgatitjen e sulmeve më të mëdha në Perëndim, paralajmërojnë inteligjenca gjermane.

Siç u tha, nga njëra anë, ka kontakte të synuara me islamistët e radikalizuar në Evropë përmes grupeve të bisedave dhe kanaleve të komunikimit të koduar: atje ata rekrutohen dhe, për shembull, u jepen udhëzime për prodhimin e eksplozivëve dhe bombave.

Megjithatë, autoritetet e sigurisë tani janë veçanërisht të shqetësuara – pjesërisht për shkak se ka raporte se celula të mundshme terroriste po kontrabandohen në Evropë. Kjo tashmë është bërë pjesërisht – sipas qarqeve të sigurisë, ISPK tashmë ka përdorur lëvizjen e fundit të refugjatëve për të kontrabanduar terroristë të gatshëm për të kryer sulme.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.