Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shenjat e para të kancerit që mund t’i dalloni në sy

NULL NULL
20.11.2023 13:07
Kanceri i syve

Kanceri mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit tuaj, por mund të mos iu kishte shkuar ndërmend se mund të prekë edhe sytë tuaj.

Rreziku i kancerit rritet me rritjen e moshës, sipas Cancer Research UK (CRUK). Kanceri i syrit mund të shfaqet brenda dhe jashtë syrit, si dhe në qepallat.

Njerëzit që vuajnë nga ajo nuk do të vërejnë gjithmonë shenja të dukshme. Në fakt, kanceri i syrit më së shpeshti zbulohet në testet rutinë të syve, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Por ka disa simptoma që mund t’i dalloni vetë. Sipas CRUK, shenjat e mundshme të kancerit të syrit përfshijnë:

-Fryrje e njërit sy,

-Humbje e plotë ose e pjesshme e shikimit,

-Dhimbje në ose rreth syrit – megjithëse kjo është e rrallë me kancerin e syrit,

-Një gungë e zbehtë e ngritur në sipërfaqen e syrit – qoftë në membranën e hollë dhe të qartë që mbron pjesën e bardhë brenda qepallave, të quajtur konjuktiva, ose kornea, pjesa transparente që mbulon bebëzën tuaj,

-Shikim i turbullt,

-Ndryshim në pamjen e syrit,

-Gungë në qepallat ose rreth syrit,

-Duke parë njolla ose ndezje të dritës ose vija të mprehta, të njohura shpesh si floaters, para syve tuaj,

-Humbja e shikimit periferik – ju mund të shihni qartë atë që është përpara, por jo atë që është anash,

-Një njollë e errët në pjesën e ngjyrosur të syrit – irisit – që po bëhet më e madhe,

-Irritim i syve, sy i kuq ose konjuktivit kronik. Konjuktiviti njihet edhe si syri rozë.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.