Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shën Agatha: Gruaja që i tha jo pushtetit patriarkal, edhe në vdekje

NULL NULL
10.02.2024 18:59
Shën Agatha

Këmbanat kanë rënë nëpër rrugët e Katanias këtë javë, teksa mijëra besimtarë, të veshur me rroba të bardha dhe kapele të zeza, tërheqin litarët e gjatë 100 metra të lidhur me statujën dhe reliket e shenjtores mbrojtëse të qytetit Agatha.

Festa e Shën Agathas është festa e tretë më e madhe fetare në botë, duke tërhequr më shumë se një milion besimtarë dhe jobesimtarë nga e gjithë bota në javën e parë të shkurtit, shkruan euronews, transmeton Klankosova.tv.

Për shumë njerëz, shenjtorja mbrojtëse e qytetit është një simbol i rebelimit kundër patriarkatit.

Në vitin 249 pas Krishtit, në moshën 15-vjeçare, Agatha u zotua t’i kushtohej Zotit. Megjithatë, Quinziano, e ngarkuar nga perandori Decius për të persekutuar të krishterët, ra në dashuri me të me pasoja të tmerrshme.

Gruaja e re, e cila refuzoi përparimet e tij, iu nënshtrua torturave mizore, duke përfshirë heqjen e gjoksit të saj dhe u dënua me vdekje në shtyllë, por një tërmet e ndërpreu ekzekutimin. Menjëherë pas kësaj, ajo vdiq si martire në burg në vitin 252 pas Krishtit.

Ndërsa kjo dukuri unike ndodh vetëm një herë në vit, duke përkujtuar vdekjen e saj.

A detail from the painting 'Martyrdom of Saint Agatha (1588)' by Bernardino Niger. Carcere Church, Catania, February 4th, 2024

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.