Shefi lë firmën 68 miliardë dollarëshe thjesht për t’u ulur në plazh e për të mos bërë asgjë! - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shefi lë firmën 68 miliardë dollarëshe thjesht për t’u ulur në plazh e për të mos bërë asgjë!

NULL NULL
28/06/2022

Shefi ekzekutiv i Jupiter Fund Management, Andrew Formica, ka njoftuar papritur se po largohet nga menaxhimi i aseteve prej 55.3 miliardë paund (67.9 miliardë dollarë), të cilit iu bashkua në 2019.

”Unë thjesht dua të shkoj të ulem në plazh dhe të mos bëj asgjë. Nuk po mendoj për asgjë tjetër”, tha 51-vjeçari Formica për Bloomberg në një intervistë, transmeton klankosova.tv.

Formica do të japë dorëheqjen si shef ekzekutiv dhe drejtor i menaxhimit të aseteve prej 67.9 miliardë dollarësh më 1 tetor, njoftoi Jupiter të martën.


Ai do të pasohet nga Matthew Beesley, shefi i investimeve të kompanisë, i cili do të marrë rolin e CEO që nga ajo kohë.

Jupiter Fund Management është një grup i menaxhimit të fondeve në Mbretërinë e Bashkuar, që menaxhon investimet e kapitalit dhe obligacioneve për investitorët privatë dhe institucionalë.