Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shefi i EULEX kërkon zbatimin e vendimit për Manastirin e Deçanit

NULL NULL
28.02.2024 23:37
Manastiri i Deçanit

Shefi i Eulexit Giovanni Pietro Barbano, ka bërë një koment rreth çështjes së pronësisë së Manastirit të Deçanit.

Lidhur me këtë, ai shkroi se “vënia në pikëpyetje e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimeve gjyqësore minon pavarësinë e gjyqësorit”.

I pari i Misionit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë, përmendi vendimin e vitit 2016-të, duke thënë:

“Vënia në pikëpyetje e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimeve gjyqësore minon pavarësinë e gjyqësorit, duke gërryer shtetin e së drejtës. Vendimi i vitit 2016 për tokën e Manastirit të Deçanit, është i detyrueshëm për të gjithë personat dhe institucionet, pa përjashtim”, tha ai.

Edhe pse çështja e pronës së Manastirit të Deçanit që disa vite është zgjidhur juridikisht, problematika mbetet e papërfunduar.

Gjykata Kushtetuese kishte vendosur në favor të Manastirit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.