SHBA vendos sanksione ndaj shefes ekzekutive të Hong Kongut

SHBA vendos sanksione ndaj shefes ekzekutive të Hong Kongut

2 muaj më parë

SHBA vendos sanksione ndaj shefes ekzekutive të Hong Kongut Carrie Lam dhe 10 zyrtarëve të tjerë të lartë për minimin e autonomisë së territorit.

Sekretari i Thesarit të SHBA-së, Steven Mnuchin, tha se vendi i tij është me njerëzit e Hong Kongut, njofton Klan Kosova.

Ky vendim vjen disa javë pasi Kina vendosi një ligj të diskutueshëm të sigurisë kombëtare në Hong Kong, i cili kritikët thotë se kërcënoi liritë e tij.

SHBA akuzoi drejtpërdrejt Lam për “zbatimin e politikave të Pekinit për shtypjen e lirisë dhe proceseve demokratike”.

Tensionet SHBA-Kinë vazhdojnë të përshkallëzohen.