Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA thotë se do të vazhdojë të bëjë presion për të rivendosur pauzën dhe për të nxjerrë pengjet

NULL NULL
02.12.2023 21:39
lirim i pengjeve
lirim i pengjeve

Administrata e presidentit të ShBA-së, Joe Biden do të “ndjek çdo përpjekje” për të siguruar lirimin e pengjeve që Hamasi po mban në Gaza, duke përfshirë qytetarët amerikanë që mbeten të pagjetur, tha një zyrtar i lartë i administratës në fund të negociatave në Doha, Katar.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se një grua amerikane dhe shtatë burra janë të pagjetur pas sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Deri më tani, katër amerikanë janë liruar që nga fillimi i luftës, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë besojnë se Hamasi po refuzon të lirojë një numër grash në të 20-at dhe 30-at e tyre të marra në festivalin e muzikës Nova – duke pretenduar se ato gra konsiderohen si ushtarë, gjë që Izraeli e mohon.

“Përgjegjësia i takon Hamasit që të përmbushë kushtet e saj të marrëveshjes dhe t’i lirojë këto vajza të reja pa vonesë”, tha zyrtari.

Refuzimi jo vetëm që shkel kushtet e marrëveshjes së arritur fillimisht nga Izraeli dhe Hamasi, por është “krejtësisht i papranueshëm” duke pasur parasysh “pretendimet e besueshme për dhunë seksuale të lidhura me Hamasin dhe mizoritë e 7 tetorit”, tha zyrtari.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.