ShBA, të frytshme por pa ujdi bisedimet mbi tavanin e borxhit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA, të frytshme por pa ujdi bisedimet mbi tavanin e borxhit

NULL NULL
23.05.2023 09:27

Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe  kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy i kanë quajtur të frytshme negociatat e tyre lidhur me tavanin e borxhit, mirëpo ende asnjë marrëveshje nuk është arritur”.

“Besoj që mund ta arrijmë marrëveshjen”, u ka thënë reporterëve McCarthy.

Ndonëse e ka pranuar që ka pjesë ku nuk ka dakordi, presidenti Biden ka thënë që “mospagesa nuk vjen në shprehje”.

“Dështimi për mos ta paguar nuk vjen në shprehje, dhe mënyra e vetme për të shkuar përpara është në mirëbesim dhe drejt një marrëveshjeje dypartiakëshe”, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Tavani i borxhit është limiti i shpenzimeve i vendosur nga Kongresi, që përcakton se sa para mund të huazojë qeveria.

Dështimi për ta rritur përtej 31.4 trilionëshit deri në qershor mund të çojë që Shtetet e Bashkuara të dështojë ta paguajë borxhin e vet.

Kjo do të thotë që qeveria nuk do të mund të huazonte më para apo t’i paguante të gjitha faturat.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.