8:37, 19 Korrik 2019

Presidenti Donald Trump ka thënë se marina amerikane shkatërroi një avion iranian në ngushticën e Hormuzit.

Ai tha se anija amfibike e sulmit të USS Boxer “mori masa mbrojtëse” të enjten pasi që avioni erdhi brenda rreth 1,000 oborreve (914m) të anijes, njofton Klan Kosova.

Irani tha se nuk kishte informata për humbjen e një avioni. Në qershor, Irani hodhi poshtë një avion ushtarak amerikan në zonë.

Më parë, Teherani tha se kishte kapur një “cisternë të huaj” dhe ekuipazhin e saj të 12 të dielën për kontrabandën e karburantit në Gjirin Persik.

Konkurs Pune

Lexo më shumë