SHBA publikon video të sulmit me dron në Afganistan që vrau 10 civilë (VIDEO) - Klan Kosova

SHBA publikon video të sulmit me dron në Afganistan që vrau 10 civilë (VIDEO)

NULL NULL
4 months më parë

Pentagoni ka publikuar pamjet e një sulmi me dron në Kabul, që vrau 10 civilë në orët e fundit të tërheqjes kaotike amerikane.

New York Times i mori pamjet përmes një padie të Ligjit për Lirinë e Informacionit kundër Komandës Qendrore të SHBA-së, e cila më pas postoi imazhet në faqen e saj të internetit. Kjo shënon publikimin e parë të pamjeve të sulmit të 29 gushtit, të cilin Pentagoni fillimisht e mbrojti, por më vonë e quajti një gabim tragjik.

Videot përfshijnë rreth 25 minuta pamje, që tregojnë skenën e sulmit para, gjatë dhe pasi një raketë goditi një makinë civile në një oborr në një rrugë banimi.

Një hetim i Pentagonit vitin e kaluar zbuloi se sulmi në Kabul ishte një “gabim i ndershëm” dhe nuk rekomandoi asnjë veprim ligjor apo disiplinor, një përfundim që u prit me reagim të gjerë nga Kongresi dhe grupet e të drejtave të njeriut.

Kritikët thanë se raporti kontribuoi në një kulturë të mosndëshkimit dhe dështoi në adresimin e problemeve sistematike në sjelljen e SHBA-së për luftën me dron, duke i bërë të pashmangshme viktimat e ardhshme civile.

Viktimat e 29 gushtit përfshinin Zemari Ahmadi, i cili punonte për një organizatë ndihmash me bazë në SHBA, dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, duke përfshirë shtatë fëmijë, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Hetimi nga inspektori i përgjithshëm i Forcave Ajrore të SHBA-së, gjenerallejtënant Sami Said, zbuloi se operatorët e dronëve kishin ngatërruar një Toyota Corolla të bardhë në vendngjarje me një makinë të lidhur me një grup terrorist dhe gjithashtu nuk arritën të dallonin një fëmijë të dukshëm në pamjet e vëzhgimit.

“Hetimi nuk gjeti shkelje të ligjit, përfshirë ligjin e luftës. Gabimet e ekzekutimit të kombinuara me paragjykimet e konfirmimit dhe prishjet e komunikimit çuan në viktima civile për të ardhur keq”, thuhet në raport.