Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA nuk do të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, thotë Joe Biden

NULL NULL
31.01.2023 12:33

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se SHBA nuk do t’i furnizonte Ukrainës avionë luftarakë F-16, në një shkëmbim të shkurtër me gazetarët gjatë natës, një pengesë e rëndësishme dhe potencialisht përfundimtare në fushatën e Kievit për të marrë avionët e shpejtë që kishin marrë vrull me shpejtësi.

I pyetur në Shtëpinë e Bardhë nëse vendi i tij do të siguronte F-16, presidenti Biden, u përgjigj thjesht “jo”, disa ditë pasi zyrtarët e sigurisë kombëtare kishin thënë se Uashingtoni do ta diskutonte çështjen “me shumë kujdes” me aleatët, shkruan The Guardian, transmeton klankosova.tv.

John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA për komunikimet strategjike, më vonë mbrojti vendimin, duke theksuar ndihmën tjetër ushtarake që SHBA ka dërguar që nga fillimi i luftës, e cila ka një vlerë totale prej 27.1 miliardë dollarë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.