SHBA me paketë të re 2.6 miliardë dollarëshe për Ukrainën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA me paketë të re 2.6 miliardë dollarëshe për Ukrainën

NULL NULL
04.04.2023 18:57
arme

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, njoftoi sot për një paketë shtesë ndihme ushtarake për Ukrainën në një total prej 2.6 miliardë dollarësh, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Paketa përfshin 500 milionë dollarë pajisje të tilla si municione për Sistemin e Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS) dhe municione shtesë për sistemin e raketave Patriot, predha artilerie dhe mortajash, cisterna me karburant të rëndë dhe automjete të rikuperimit taktik. Kjo është tërheqja e 35-të e pajisjeve amerikane për Ukrainën që nga gushti 2021.

Administrata po cakton gjithashtu 2.1 miliardë dollarë në fondet e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila synon të prodhojë një “paketë të rëndësishme të aftësive të mbrojtjes ajrore” duke përfshirë radarët e vëzhgimit ajror dhe kamionët me armë 30 mm të sistemit ajror pa pilot, si dhe sisteme Javelin dhe 23 milionë fishekë të armëve të vogla.

Njoftimi i Pentagonit përsëriti se SHBA do të vazhdojë të punojë me aleatët e saj për t’i “siguruar Ukrainës aftësitë për të përmbushur nevojat e saj të menjëhershme në fushën e betejës dhe kërkesat e asistencës afatgjatë të sigurisë”.