SHBA-ja i kërkon Kinës të tregojë përmbajtje mes stërvitjeve në Tajvan - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA-ja i kërkon Kinës të tregojë përmbajtje mes stërvitjeve në Tajvan

NULL NULL
09.04.2023 08:20
SHBA dhe Kina

Kina ka kryer ditën e dytë të stërvitjeve detare rreth Tajvanit, ndërsa tensionet vazhdojnë të rriten pas vizitës së presidentes Tsai Ing-wen në SHBA javën e kaluar.

Stërvitjet – të cilat Pekini i ka quajtur një “paralajmërim të ashpër” për Taipein – thuhet se kanë përdorur forcat detare dhe ajrore për të simuluar rrethimin e ishullit.

Tajvani tha se dhjetëra avionë kinezë fluturuan rreth ishullit të dielën, ndërsa nëntë anije u vunë re gjithashtu.

Operacioni, i quajtur “Shpata e Përbashkët” nga Pekini, do të vazhdojë deri të hënën.

Zyrtarët tajvanezë janë zemëruar nga operacioni dhe të shtunën zyrtarët e mbrojtjes në Taipei akuzuan Pekinin se po e përdor vizitën e Tsai – ku ajo u takua me kryetarin e Dhomës së SHBA-së, Kevin McCarthy – si një “arsyetim për të kryer stërvitje ushtarake, të cilat kanë dëmtuar seriozisht paqen dhe stabilitetin dhe sigurinë në rajon”.

Të shtunën, një nga anijet e Kinës qëlloi nga kuverta e saj ndërsa lundronte pranë ishullit Pingtan, pika më e afërt e Kinës me Tajvanin, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Këshilli i Çështjeve të Oqeanit të Tajvanit, i cili drejton Rojet Bregdetare, publikoi pamjet që tregonin një nga anijet e saj duke vënë nën hije një anije luftarake kineze, megjithëse nuk dha një vendndodhje, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në pamjet filmike mund të dëgjohet një marinar duke i thënë anijes kineze përmes një radioje: “Ju po dëmtoni seriozisht paqen, stabilitetin dhe sigurinë rajonale. Ju lutemi kthehuni menjëherë dhe largohuni. Nëse vazhdoni, ne do të marrim masa dëbimi”

Pamjet e tjera treguan një anije luftarake tajvaneze, Di Hua, që shoqëronte anijen e Rojës Bregdetare në atë që oficeri i Rojës Bregdetare e quan një “ngërç” me anijen kineze.

Ndërsa stërvitjet kineze përfunduan në perëndim të diellit të shtunën në mbrëmje, zyrtarët e mbrojtjes në Taipei i thanë Reuters se fluturimet e avionëve luftarakë filluan përsëri herët në mëngjes të dielën.

Të dielën, ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se 71 avionë ushtarakë kinezë dhe nëntë anije kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit në 24 orët e mëparshme.

Zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit i kanë kërkuar Kinës që të mos reagojë tepër ndaj një takimi, i cili u zhvillua në Kaliforni dhe kanë bërë thirrje për “përmbajtje dhe asnjë ndryshim të status quo-së”.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se SHBA-ja po “monitoronte nga afër veprimet e Pekinit” dhe këmbënguli se SHBA kishte “burime dhe aftësi të mjaftueshme në rajon për të siguruar paqen dhe stabilitetin dhe për të përmbushur angazhimet tona të sigurisë kombëtare”.

SHBA-ja ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Taipein në favor të Pekinit në 1979, por është e detyruar me ligj t’i sigurojë Tajvanit mjetet për t’u mbrojtur, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.