SHBA-ja i kërkon Armenisë dhe Azerbajxhanit armëpushim në zonën Nagorno-Karabakh

SHBA-ja i kërkon Armenisë dhe Azerbajxhanit armëpushim në zonën Nagorno-Karabakh

NULL NULL
1 muaj më parë

Departamenti Amerikan i Shtetit u ka dërguar këtë të diel Armenisë dhe Azerbajxhanit nga një letër në të cilën kërkohet të ketë armëpushim në zonën Nagorno-Karabak, në të cilën për javë me radhë të dyja vendet janë duke zhvilluar luftë.

Grupi i OSBE-së në Minsk që është formuar për të ndërmjetësuar të dyja vendet për shkak të konfliktit tha se do të mbajnë një takim më 29 tetor për çështjen e kësaj pjesë ku janë duke u zhvilluar luftimet, transmeton Klan Kosova.

Shtetet që janë pjesë e këtij grupi të OSBE-së janë Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, shkruan Reuters.