Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA-ja dhe Meksika hedhin ofertën për të organizuar Kupën e Botës për Femra 2027

NULL NULL
20.04.2023 08:32

SHBA-ja dhe Meksika kanë njoftuar synimet e tyre për të bashkëorganizuar Kupën e Botës për Femra 2027.

Të dy federatat janë bashkuar për të paraqitur një ofertë për të rikthyer Kupën e Botës për Femra në Amerikën e Veriut, me SHBA-të që e kishin organizuar turneun më parë në 1999 dhe 2003. Ndërkohë, Meksika nuk ka organizuar kurrë një Kupë Botërore për femra, megjithëse rritja e fundit e Ligës MX Femenil ka çuar në një rritje të interesit për lojën e femrave.

Të dy vendet, bashkë me Kanadanë, gjithashtu do të organizojnë Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2026. Nëse një turne i dytë botëror i futbollit vjen në Amerikën e Veriut, do të çonte më tej nocionin që është dekada më e rëndësishme për sportin në rajon deri më sot, shkruan Goal, përcjell Klankosova.tv.

FIFA kishte caktuar datën 19 prill që shoqatat anëtare të shprehin interesin e tyre, ndërsa 19 maji është afati i fundit për dorëzimin e marrëveshjes së ofertave. Pritësve të mundshëm u kërkohet më pas të dorëzojnë ofertat zyrtare më 8 dhjetor 2023. Në shkurt 2024, FIFA do të fillojë inspektimet në terren përpara se të publikojë Raportin e tyre të Vlerësimit të Ofertës në maj 2024.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.