ShBA-ja dërgon ndihmë ushtarake në Ukrainë - Klan Kosova

ShBA-ja dërgon ndihmë ushtarake në Ukrainë

NULL NULL
4 months më parë

Shtetet e Bashkuara thonë se dërgesa e parë e ndihmës ushtarake e premtuar nga Presidenti Joe Biden për Ukrainën në mes të bllokimit me Rusinë, ka mbërritur në Kiev.

Uashingtoni ka miratuar gjithashtu një lëvizje të shteteve baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë për të dërguar armë të prodhuara nga ShBA në Ukrainë. Sekretari i Shtetit Antony Blinken shkroi të shtunën në Twitter për të përshëndetur tre vendet e NATO-s dhe ish-republikat sovjetike për mbështetjen e tyre të gjatë ndaj Ukrainës.

Të premten vonë, ambasada e ShBA-së në Kiev postoi në Twitter foto të një ngarkese që ajo tha se sapo kishte mbërritur nga ShBA-ja, me afër 200 mijë paund ‘ndihma vdekjeprurëse’, duke përfshirë municione për mbrojtësit e vijës së parë të Ukrainës, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv

“Dërgesa demonstroi angazhimin e Uashingtonit për të ndihmuar Ukrainën të forcojë mbrojtjen e saj përballë agresionit rus në rritje”, tha ambasada në Twitter.

Diplomatët e lartë amerikanë dhe rusë ranë dakord të premten të vazhdojnë të bisedojnë në ngecjen për Ukrainën, edhe pse takimi i tyre nuk solli asnjë lëvizje në krizën më të keqe të sigurisë që u shfaq midis Moskës dhe Perëndimit që nga Lufta e Ftohtë.