ShBA e do Kosovën në NATO, i kërkon zbatimin e planit të tranzicionit të FSK-së - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA e do Kosovën në NATO, i kërkon zbatimin e planit të tranzicionit të FSK-së

NULL NULL
3 months më parë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mirëpresin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO, por sipas tyre, kërkesat për anëtarësim janë komplekse dhe kërkojnë një qasje afatgjate dhe të qëllimshme.

Kështu ka bërë të ditur një zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë për Lajmi.net.

Në këtë përgjigje, ShBA-të thonë se si partner të palëkundur të Kosovës, janë të përkushtuara për ta ndihmuar atë që të zë vendin e merituar krah fqinjëve të saj në institucionet evropiane dhe euroatlantike.

Tutje, Ambasada e ShBA-së thotë se Kosova mund ta demonstrojë më së miri gatishmërinë e saj për përgjegjësitë e anëtarësimit në NATO duke vazhduar zbatimin aktiv të planit 10-vjeçar të tranzicionit.

“Ne vazhdojmë të mbështesim Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) pasi ajo bën përparim domethënës dhe domethënës në planin e saj 10-vjeçar të tranzicionit, i cili u zhvillua me mbështetjen e SHBA-së”.

“Qëllimi i këtij plani është të ndërtojë një forcë mbrojtëse shumë-etnike dhe territoriale të ndërveprueshme nga NATO, nën kontrollin civil, e cila jo vetëm që është e aftë të mbrojë integritetin territorial të Kosovës, por të kontribuojë në përpjekjet globale të sigurisë përtej kufijve të Kosovës”, thuhet në përgjigje, shkruan Lajmi.net, transmeton Klankosova.tv.

“Kosova mund të demonstrojë më së miri gatishmërinë e saj për përgjegjësitë e anëtarësimit në NATO duke vazhduar zbatimin aktiv të këtij plani 10-vjeçar të tranzicionit”, përfundon përgjigja.

Kërkesat e krerëve kosovarë për t’u anëtarësuar në NATO vijnë pas fillimit të invazionit rus në Ukrainë dhe frikës për destabilizim të rajonit të Ballkanit, veçanërisht nga Serbia.