Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA: Agjentët doganorë gjejnë kërpudha invazive në importet e kërcellit të luleve

NULL NULL
01.06.2023 22:52
kercelli

Agjentët e Doganës dhe Mbrojtjes së Kufirit në ShBA zbuluan kërpudha pushtuese në kërcellet e luleve që u dërguan nga Guatemala përmes Aeroportit Ndërkombëtar George Bush në Houston.

“Dërgesa e Pacaya, të cilat janë lulet e ngrënshme të palmave të hurmave, e ka origjinën në Guatemala dhe kërcelli i saj ishte i infektuar me kërpudha dhe kjo mund të shkatërrojë të korrat nëse futet”, tha CBP në një deklaratë për shtyp të enjten, raporton Upi, transmeton Klan Kosova.

“Specialistët e bujqësisë CBP morën mostra të kërcellit të sëmurë gjatë ekzaminimit të tij dhe i dërguan ekzemplarët në Departamentin e Bujqësisë të SHBA-së, ku specialistët përcaktuan se sëmundja ishte Colletotrichum sp.,” vazhdoi CPB.

U bë e ditur se kërpudhat infektojnë një shumëllojshmëri të gjerë të strehuesve duke shkaktuar sëmundje të bimëve në kulturat e rëndësishme në mbarë botën.

CPB paralajmëroi importuesin se të korrat e tyre kishin një infeksion mykotik dhe shkatërruan rezervat e mbetjeve të tyre.

Sëmundjet e bimëve kanë ndikuar rëndë në bujqësinë e SHBA-së në të kaluarën. Vitin e kaluar, Uragani Ian rezultoi në “gjelbërim agrumesh” në 100% të portokalleve të Floridës, sipas Drejtorit Ekzekutiv të Departamentit të Agrumeve të Floridës, Shannon Shepp.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë parashikoi një rënie prej 18% të rendimentit për sezonin 2022-2023 për vendin dhe një rënie prej 51% për Floridën. Çmimet e lëngut të portokallit janë rritur si pasojë dhe prodhuesit e lëngut të portokallit janë detyruar t’u drejtohen importeve për të plotësuar kërkesën.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.