Shala ngushëllon familjen Xhafolli - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shala ngushëllon familjen Xhafolli

NULL NULL
16/06/2015

Ministri i Kulturës, Kujtim Shala ka ngushëlluar familjen e shkrimtarit, Gani Xhafolli me rastin e vdekjes së tij.

 Lexojeni më poshtë telegramin e ministrit Shala:

E nderuara familja Xhafolli,

 Me pikëllim të thellë morëm lajmin për vdekjen e të dashurit tuaj dhe shkrimtarit tonë të respektuar.

 Ndarja nga jeta e Gani Xhafolli, ështënjë humbje e rëndë jo vetëm për ju, por edhe për kulturën dhe letërsinë shqipe.

 Ganiu, me veprat e tij letrare, do të mbetet një zë i rëndësishëm i letërsisë shqipe, sidomos i asaj për fëmijë. Ai, me vargjet e tij, të shkruara me dashuri për jetën dhe të bukurën, fitoi shumë e shumë lexues, të cilët do ta përkujtojnë përgjithmonë.

 Ne e kujtojmë me pietet dhe respekt veprën e tij të çmuar letrare.

 Ngushëllime familjes, miqve dhe dashamirëve të autorit Gani Xhafolli.