Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Serbët e veriut, të frikësuar nga “represioni” pas sulmit terrorist

NULL NULL
30.09.2023 09:30
kfor veri mitrovice

Agjencia franceze e lajmeve AFP ka realizuar një artikull në Kosovë pas sulmit terrorist të fundjavës së kaluar në veri, ku për pasojë u vra rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku.

Më poshtë gjejeni shkrimin e AFP-së, të përkthyer dhe përshtatur nga Klankosova.tv:

Gati një javë pasi përleshjet vdekjeprurëse në Kosovë shkaktuan një nga përshkallëzimet më të rënda në vend ndër vite, mundësia për pajtim ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve dukej aq e largët sa kurrë më parë.

Vrasja e një oficeri të policisë së Kosovës dhe një përleshje me armë në një manastir sollën në sipërfaqe vite mosbesimi dhe hidhërimi – pasi një luftë fjalësh midis qeverisë së Kosovës dhe Serbisë, ditët e zisë dhe thirrjet për sanksione dëmtuan marrëdhëniet tashmë të prishura.

Të dielën, tre terroristë serbë u vranë në një shkëmbim zjarri me policinë e Kosovës, pasi ata i zunë pritë një patrulle dhe më vonë u barrikaduan në një manastir ortodoks afër kufirit verior me Serbinë.

Në vazhdën e përleshjeve, policia e Kosovës kishte rrethuar të dyshuarit, ka lënë në paraburgim tre persona të dyshuar të armatosur dhe ka sekuestruar një arsenal armësh që autoritetet thanë se mund të kishin armatosur qindra.

Të premten në mëngjes, policia e Kosovës u lëshua përsëri në të gjithë veriun ndërsa kreu një operacion që pa njësitë speciale të bastisnin pronat e lidhura me Milan Radojiçiqin, organizatorin e sulmit terrorist ndaj policisë.

Ky aksion nxiti reagimin e menjëhershëm nga Beogradi, me Zyrën e Serbisë për Kosovën që e quajti operacionin një “demonstrim brutal dhe të tepruar të forcës” me njësitë speciale të policisë “të armatosur deri në dhëmbë”.

Më vonë të premten, Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Beogradit që të tërhiqte forcat e tij nga kufiri me Kosovën, pasi zbuluan atë që e quajtën një ngritje të paprecedentë ushtarake serbe.

Serbia kishte vendosur tanke dhe artileri të sofistikuara në kufi, paralajmëroi Shtëpia e Bardhë.

NATO ndërkohë tha se ishte e gatshme të rriste forcën e saj paqeruajtëse në Kosovë.

Në qytetin e ndarë etnikisht të Mitrovicës në veri, banorët serbë thanë se i frikësoheshin një pranie në rritje të policisë së Kosovës dhe goditjeve pasuese në komunitetin tashmë të trazuar.

“Kam frikë nga represioni, të cilin e kemi pasur më parë. Një polic u vra dhe kjo është e tmerrshme… tani mund ta imagjinoj se çfarë do të ndodhë më pas”, tha një banor serb 38-vjeçar, i cili foli në kushti i anonimitetit.

“Unë dua vetëm një jetë normale dhe kjo nuk është një jetë normale. Mendoj se pas kësaj i gjithë komuniteti do të karakterizohet sikur të gjithë kanë të bëjnë me atë ngjarje”.

Në kryeqytet, banorët kryesisht shqiptarë ia hodhën fajin qeverisë serbe për dhunën e fundjavës, duke thënë se paqja do të ishte e mundur vetëm pasi të bëheshin ndryshime.

“Serbia është fajtore për atë që ndodhi”, tha për AFP Mevlude Hoxha, një 64-vjeçare që jeton në Prishtinë.

“Pajtimi me serbët në veri është i mundur – pse të mos jetojnë së bashku, por ata nuk do të jetojnë”.

Përplasjet e së dielës erdhën më shumë se një javë pasi raundi i fundit i bisedimeve ndërmjet liderëve të Kosovës dhe Serbisë, që synonin përmirësimin e lidhjeve, dështoi të bënte ndonjë përparim gjatë negociatave të sponsorizuara nga Bashkimi Evropian në Bruksel.

Bisedimet e BE-së dukeshin veçse të vdekura në prag të sulmeve, edhe pse një raund i ri i diplomacisë fluturuese u duk se nisi me thirrje për të ulur tensionet në rritje.

“Sa më shumë të ndodhin incidente të tilla, aq më pak ka gjasa që Serbia dhe Kosova të jenë të gatshme ose të afta të bëjnë kompromis. BE-ja nuk do të jetë në gjendje ta rregullojë problemin – ndoshta vetëm ta menaxhojë atë dhe ta mbajë të mbyllur”, shkroi analisti Dimitar Bechev në “Carnegie Europe”.

Shqetësimi e ka përshkuar veriun e trazuar të Kosovës prej muajsh, pas vendimit të kryeministrit Albin Kurti në maj për të vendosur kryebashkiakë shqiptarë në katër komuna me shumicë serbe atje – pavarësisht nga bojkoti i zgjedhjeve nga serbët e zonës.

Protestat pasuan, si dhe arrestimi nga Serbia i tre policëve kosovarë dhe një trazirë nga demonstruesit serbë që panë dhjetëra paqeruajtës të NATO-s të plagosur.

Përplasja në veri është vetëm e fundit në një listë të gjatë incidentesh që tronditën zonën që kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

Serbia – dhe aleatët kryesorë Kina dhe Rusia – kanë refuzuar të njohin pavarësinë.

Armiqësia midis Kosovës dhe Serbisë ka vazhduar që kur një luftë e plotë midis forcave serbe dhe kryengritësve shqiptarë etnikë në fund të viteve 1990 tërhoqi ndërhyrjen e NATO-s kundër Beogradit.

Pavarësisht negociatave prej vitesh midis dy palëve, pak përparim është arritur.

“Pajtimi do të jetë i mundur nëse nuk do të ketë më provokime të përsëritura”, tha Agim Maloku, një ekonomist 60-vjeçar në Prishtinë.

Megjithatë, Maloku theksoi se ndarja e veriut të territorit për të bërë paqe me popullsinë e tij serbe nuk ishte një opsion.

“Veriu është pjesë e Kosovës dhe do të mbetet pjesë e Kosovës”. /AFP/Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.