Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sëmundja e Bruce Willis: Vajza e tij zbulon ‘E dija që diçka nuk shkonte’

NULL NULL
02.06.2023 00:51
bruce willis tallulah willis

Vajza e aktorit Bruce Willis ka treguar se si ai ende e njeh atë dhe gëzohet kur ajo hyn në dhomë, pasi të afërmit pajtohen me diagnozën e tij të demencës.

Tallulah Willis tregoi ndikimin që sëmundja e aktorit hollivudian ka pasur në familjen e tij në një ese për revistën Vogue.

29-vjeçarja tha se e dinte se “diçka nuk shkonte si duhet për një kohë të gjatë” përpara se familja të njoftonte se ylli i “Die Hard” vuante nga afazia – një gjendje që prek trurin që shkakton vështirësi në të folur – duke e çuar në pensionimin e tij.

Më vonë, ajo mësoi se afazia ishte një tipar i demencës frontotemporale (FTD) – e cila “largon njohjen dhe sjelljen e tij ditë pas dite”.

Aktori i Pulp Fiction – i cili ka vajzat Rumer, Tallulah dhe Scout me ish-bashkëshorten Demi Moore – u diagnostikua me çrregullimin neurologjik progresiv në shkurt të këtij viti.

Willis e shkroi artikullin disa ditë pasi gruaja e aktorit, modelja Emma Hemming-Willis, me të cilën ai ka dy vajza, Mabel dhe Evelyn, përshkroi “pengesën” në shëndetin e saj mendor dhe foli me pikëllim se si ishte e çmuar koha e tyre së bashku.

“Filloi me një lloj mosreagimi të paqartë, të cilën familja e shoqëroi me humbjen e dëgjimit”, shkroi Willis.

Më vonë, mosreagimi u “zgjerua”, shtoi ajo.

“Ai ende e di se kush jam dhe gëzohet kur hyj në dhomë.

“Ai mund ta dijë gjithmonë se kush jam unë, të japë ose të marrë një ditë të keqe të rastësishme. Një ndryshim midis FTD dhe demencës së Alzeimerit është se, të paktën në fillim të sëmundjes, e para karakterizohet nga deficite gjuhësore dhe motorike, ndërsa e dyta ka më shumë humbje të kujtesës.

“Unë vazhdoj të rrokullisem mes së tashmes dhe të shkuarës kur flas për Bruce: ai është, ai ishte, ai është, ai ishte. Kjo është për shkak se unë kam shpresa për babanë tim, të cilat ngurroj t’i lë”, tha vajza.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.