Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sekuestrohen tre tonë kokainë, Spanja i kërkon Shqipërisë informacion për të arrestuarit

NULL NULL
02.12.2023 19:12

Pas sekuestrimit të 3 tonëve kokainë në Spanjë dhe arrestimit të 11 personave mes tyre spanjollë kolumbianë dhe shqiptarë, autoritetet spanjolle pritet te komunikojnë me ato shqiptare për identitetin e shqiptarëve të arrestuar.

Verifikimi mund të sjellë të dhëna të vlefshme për hetimin sepse në Shqipëri ka një dosje të hapur për një grup kriminal që trafikonte kokainë nga portet e Guajaqyilit në Ekuador, drejt portit të Valencias në Spanjë, shkruan Top Channel.

Ky grup drejtohej nga Ervin Mata, Eralbi Breçani dhe Ismail Zeneli. Verifikimet do të nxjerrin në dritë nëse dhe ky episode i kësaj ngarkese ka lidhje me këtë grup kriminal që Valencian e cilësonte një rrugë të sigurt kalimi për kilogramët e kokainës të nisur nga Amerika e jugut.

Autoritetet spanjolle morën informacion për kontejnerët me sheqet të nisur nga Guajakili në trup të të cilëve ishte fshehur më shumë se 3 ton kokainë. Ngarkesa u mbajt nën vëzhgim për një muaj. Pavarësisht se skaneri zbuloi se kontejneri kishte drogë, policia lejoi që ai të tërhiqej me kamion nga porositësit te cilët e transportuan drejt zonës industrial në Xirivela.

Kur të dyshuarit ndërhynë për të nxjerrë drogën ndodhi dhe arrestimi i tyre. Kjo ishte ngarkesa e 5 e kapur nga autoritetet spanjolle vetëm gjatë një muaji duke e çuar në 7 ton sasinë e kokainës së sekuestruar. Edhe në rastet e mëparshme mes të arrestuarve ka pasur dhe shqiptarë,  Porti i  Valencias, renditet i treti me sekuestrimin më të madh të kokainës në të gjithë Evropën, pas porteve të Antwerpen dhe Roterdamit.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.