Sekretarja e Thesarit e ShBA-së bën thirrje për më shumë presion financiar ndaj Moskës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së bën thirrje për më shumë presion financiar ndaj Moskës

NULL NULL
2 months më parë

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së, Janet Yellen thuhet se do të anashkalojë seancat e takimit të financave të G20 të kësaj jave, në shenjë proteste ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Yellen pritet gjithashtu të lobojë me anëtarët e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore për të rritur presionin financiar ndaj Moskës, si hakmarrje për agresionin e tyre të vazhdueshëm.

Në komentet e javës së kaluar, Yellen dënoi “sulmin e paprovokuar të Vladimir Putin ndaj Ukrainës”.

“Derisa Putini të përfundojë luftën e tij të tmerrshme të zgjedhjes, administrata Biden do të punojë me partnerët tanë për ta shtyrë Rusinë më tej drejt izolimit ekonomik, financiar dhe strategjik”, tha ajo, përcjell Klankosova.tv

Vërejtjet e saj i bëjnë jehonë asaj të presidentit Joe Biden, i cili ka thënë se Rusia duhet të përjashtohet nga G20 dhe institucionet financiare ndërkombëtare.

Yellen do të mbledhë një panel sot për të diskutuar përgjigjen ndërkombëtare ndaj një krize të sigurisë ushqimore të përkeqësuar nga pushtimi rus, tha Departamenti i Thesarit.