Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Schumer: Ukraina do të humbasë luftën kundër Rusisë nëse SHBA-ja nuk furnizon më shumë armatime

NULL NULL
25.02.2024 19:48
Udhëheqësi i shumicës në Senatin e SHBA, Chuck Schumer merr pjesë në një konferencë shtypi në Lviv, Ukrainë, më 23 shkurt. Fotografia: Reuters.
Udhëheqësi i shumicës në Senatin e SHBA, Chuck Schumer merr pjesë në një konferencë shtypi në Lviv, Ukrainë, më 23 shkurt. Fotografia: Reuters.

Udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan, Chuck Schumer, paralajmëroi për nevojën për të ofruar më shumë ndihmë për Ukrainën dhe u zotua të mos “braktisë” aleatin evropian.

Duke folur pas kthimit nga një udhëtim në vendin e shkatërruar nga lufta, ai tha se ky vit është një “moment vendimtar në historinë e botës”.

Ai shtoi se një humbje e Ukrainës ndaj Rusisë do të ishte gjithashtu “shkatërruese në pasoja për SHBA-në”.

“Kjo është një pikë kthese, një pikë kthese për aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të projektuar veten – forcat tona, fuqitë tona, aftësitë tona – në botë. Kur shkuam atje, i thamë popullit ukrainas: Amerika nuk do t’ju braktisë”, tha Schumer, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi i Senatit trajtoi disa fusha kyçe ku Ukraina kishte nevojë për më shumë furnizime, duke detajuar se ajo kishte nevojë për më shumë predha artilerie, më shumë armë për të ndërprerë rrjetet ruse të furnizimit dhe më shumë armatime kundërajrore.

Schumer dha disa shembuj të mënyrave se si Ukraina po lufton për të zhvilluar luftën e saj, duke përfshirë se ai takoi një operator ukrainas për dronë, i cili ishte në gjendje të identifikonte artilerinë ruse, por nuk kishte më municion për ta shkatërruar atë.

Ai tha gjithashtu se forcat ruse mund të gjuanin artilerinë e tyre shumë më gjatë se sa artileria ukrainase mund të kundërpërgjigjet.

“Rusët mund të qëndrojnë më mbrapa, të godasin ukrainasit dhe ukrainasit nuk mund t’i kundërpërgjigjen”, tha Schumer.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.