Scholz takon Macronin: Po punohet për kapërcimin e bllokadave - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Scholz takon Macronin: Po punohet për kapërcimin e bllokadave

NULL NULL
2 months më parë

Kryeministri i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka pritur në takim presidentin e rizgjedhur të Francës, Emmanuel Macron.

Në Berlin, Scholz dhe Macron temë të bisedës e kanë pasur edhe Ballkanin Perëndimor.

Në njoftimin zyrtar të Kancelarisë gjermane thuhet se po punohet për kapërcimin e bllokadave ekzistuese.

Kancelari gjerman tha se kjo duhet të bëhet në interes të arsyes gjeostrategjike.

“Ne i qëndrojmë premtimit tonë për anëtarësim. Bllokadat ekzistuese duhet të kapërcehen në interes të përgjegjësisë evropiane dhe arsyes gjeostrategjike,” tha Scholz.

Ai e ka uruar rizgjedhjet e Emmanuel Macronit në krye të shtetit francez.

Në takim po ashtu u tha se Ukraina i përket Evropës.

“Në këto zgjedhje, Franca ka zgjedhur qartë Evropën. Kjo është një shenjë e mirë. Ne të dy kemi qenë dakord për një kohë të gjatë: vendet tona mund të përballojnë me sukses sfidat e mëdha të kësaj kohe vetëm nëse veprojmë së bashku në kuadrin e një Evrope të fortë dhe sovrane. Ne duam të vazhdojmë në këtë rrugë së bashku. Dhe mezi po e pres veçanërisht këtë”.

Siç thekson Scholz partneriteti franko-gjerman është më i rëndësishëm se kurrë sot.

“Si një gur themeli, si një motor dhe si një burim frymëzimi për projektin evropian dhe për të ardhmen e Evropës”.

Ndryshe, kancelari gjerman, Olaf Scholz, më 4 maj, e kishte pritur në takim edhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Njoftimin e plotë nga qeveria gjermane mund ta gjeni KËTU